Mida teada ettevõtjana varasuhetest?

Varasuhteid mõjutab otsus abielluda ning sellega kaasnev varasuhte valik. Vaatame neid lähemalt alltoodult:


1. Ühisvara

Kui abielu ajal, kus varasuhteks on valitud varaühisus, asutatakse äriühing või soetatakse äriühingus osalus, siis kuulub ka osalus sellises äriühingus abikaasadele ühiselt. See tähendab, et abikaasad peaksid ka seda äriühingu osa valitsema ühiselt. 

Siinkohal tuleb eristada selgelt juriidilist isikut ja füüsilist isikut. Juriidilist isikut juhib tavapäraselt juriidilise isiku juhatuse liige, kellel on otsustusõigus juriidilise isikuga tavapärase majandamise üle. Kuid selleks, et näiteks müüa või teha tehinguid äriühingu osaga, siis on vajalik mõlema abikaasa nõusolek ja osalemine notaritehingus juhul kui tegemist on abielu ajal asutatud äriühinguga. 

Varaühisuse puhul kuulub osaühingu osa abikaasadele ühiselt. Ehk siis abikaasad peaksid ka oma osanike õigusi teostama ühiselt. Osaühingu osaniku peamisteks õigusteks on õigus dividendile. Ka ühisvara hulgas oleva osaluse pealt väljamakstavad dividendid kuuluvad ühisvara hulka. Teiseks osanike peamiseks õiguseks on õigus osaleda osanike koosolekul hääletamisel ja otsuste tegemisel.Ka seda õigust peaksid abikaasad teostama ühiselt ehk siis hääletamiseks peaks olemas olema mõlema abikaasa nõusolek.  Seega võib osaühingus kus enamusosalus kuulub abikaasadele ühiselt abikaasade vaheline tüli takistada ka osaühingu otsuste vastu võtmist. Kui abikaasad lepivad kokku, et osaühingu osa valitseb ainult üks abikaasa, siis on võimalik see vormistada abieluvaralepinguga. Samuti saab kokkuleppida, et abikaasa ei vaja osaühingu osalusega tehingute tegemiseks teise abikaasa nõusolekut. 

Kohtupraktikas on leitud, et kuna  varaühisuse eeldab ühisvara haldamisel abikaasade vahel väga tihedalt koostööd, siis ei pruugi varaühisus olla ettevõtjale parim võimalik varasuhe.

2. Varalahusus/mitteabieluline kooselu

 Kui abikaasad valivad varasuhteks varalahususe, siis käsitletakse neid varalistes suhetes sarnaselt partneritele, kes ei ole omavahel abielus.

Mõlema partneri vara kuulub vaid neile ja mõlemad partnerid võivad endale kuuluva äriühingu osaga teha vabalt tehiguid.

Kui varalahususe varasuhte valinud või mitte abielus olevad partnerid soovivad koos investeerida on seda võimalik teha läbi ühise osaühingu. Seal juures tasuks aga meeles pidada, et kui asutatakse osaühing 50-50 osalusega, siis osanike tüllimineku puhul võib juhtuda, et see muutub otsustusvõimetuks. Kummalgi partneril ei ole häälteenamust, et näiteks osaühing vajaduse korral likvideerida või valida uued juhatuse liikmed, kinnitada majandusaastaaruannet, maksta dividende või teha muid vajalikke otsuseid. Selle ennetamiseks võiks juba osaühingut asutades kaaluda osanike lepingu sõlmimist.

3.Vara juurdekasvu tasaarvestus

Sarnaselt varaühisuse varasuhtele valitsevad abikaasad vara juurdekasvu tasaarvestuse varasuhte korral ühiselt.Üksikute esemete valdamise kasutamise käsutamise õigus on sellele abikaasal, kelle nimel see on.Kui abielu lõppeb, siis tuleb läbi viia vara tasaarvestamine. Kui vara hulka kuulub ka osaühingu osa, siis võib selle hindamine aga olla keerukas ja kulukas.

Kui sul tekkis lisaküsimusi varasuhete teemal, siis konsultatsiooni aja saad broneerida siit.

Legal Room